W czwartek 28 sierpnia w Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua Zdrój odbędzie się debata zorganizowana w ramach akcji „Gazety Wyborczej” „Pracownia miast”.
Pracownia Miast – to nowe forum wymiany opinii dla liderów. Naukowcy, biznesmeni, urzędnicy, artyści, działacze społeczni, dziennikarze spotykają się, by rozmawiać o przyszłości miasta.
W debacie wezmą udział m.in.: Paweł Orłowski, wiceminister ds. polityki miejskiej; Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Unii Europejskiej; Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Będą dyskutować m.in. o wizji przyszłości miast Unii Europejskiej – o tym, jak obudzić potencjał mieszkańców, jak rozwijać miasta w sposób zrównoważony, a także jak wsparcie Unii Europejskiej wpływa na rewitalizację miast. Porozmawiają też o inwestorach w mieście i regionie, przyszłości gospodarczej dawnych miast przemysłowych. O tym, jakie znaczenie dla miasta mają inwestorzy z zewnątrz – co ich przyciąga, a co odrzuca. Skupią się również na tym, skąd w przyszłości miasta będą czerpały bogactwo. W projekcie bierze udział sześć miast.
KONFERENCJA: 28 sierpnia, godz. 12.30 – 17.20
Miejsce: Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua Zdrój, Ratuszowa 6, Wałbrzych
Program:
11.30 – 12.30 Rejestracja uczestników, poczęstunek
12.30 – 12.40 Powitanie uczestników spotkania: Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, Wojciech Pelowski, redaktor naczelny wrocławskiego oddziału „Gazety Wyborczej”
12.40 – 12.58 Prezentacja pt. „Miasta przemysłowe w Polsce i na świecie: od upadku do odrodzenia” – Grzegorz Piechota, szef akcji społecznych i rozwoju redakcyjnego „Gazety Wyborczej”
12.58 – 13.18 Prezentacja pt. „Jak myśleć o rewitalizacji miast? Jak ubiegać się o środki unijne na ten cel? Wskazówki dla przyszłości miast” – Paweł Orłowski, wiceminister ds. polityki miejskiej, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju
13.18 – 13.20 – Wideo: wałbrzyska opinia publiczna
SESJA I: MIASTO ODRODZONE, godz. 13.20 – 14.50
Wizja miast przyszłości w Unii Europejskiej: źródła wzrostu gospodarczego i postępu społecznego, platformy demokracji i przestrzeń odnowy ekologicznej – jak rozwijać miasta w sposób zrównoważony? Renesans za unijne fundusze: jak dzięki wsparciu Europy przyspiesza rewitalizacja polskich miast przemysłowych na przykładzie Wałbrzycha oraz Łodzi i Bytomia? Równe ulice, odmalowane kamienice i lśniące hale to nie wszystko: czy udana transformacja kończy się na odnowie infrastruktury? Jak obudzić potencjał mieszkańców?
Moderator: Grzegorz Piechota, szef akcji społecznych i rozwoju redakcyjnego „Gazety Wyborczej
13.20 – 14.05 Dyskusja panelowa. Wezmą udział: Paweł Orłowski (wiceminister ds. polityki miejskiej, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju), Jan Olbrycht (poseł do Parlamentu Unii Europejskiej), Marek Cieślak (I wiceprezydent Łodzi), Damian Bartyla (prezydent Bytomia), Roman Szełemej (prezydent Wałbrzycha).
14.05 – 14.07 Wideo: wałbrzyska opinia publiczna
14.07 – 14.50 Dyskusja panelistów z publicznością
SESJA II: MIASTO PRACY, godz. 15.20 – 16.30
Inwestorzy w mieście i regionie: co ich przyciąga? Co odrzuca? Jaką rolę pełnią w życiu gospodarczym i społecznym miasta? Przyszłość gospodarcza dawnych miast przemysłowych: skąd będzie się brało przyszłe bogactwo jego mieszkańców – przyniesie je nowoczesny przemysł, kultura i sztuka, sport i turystyka, a może usługi zdrowotne i opiekuńcze?
Moderator: Wojciech Pelowski, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” we Wrocławiu
15.20 – 16.00 Dyskusja panelowa. Wezmą udział: Władysław Kosiniak-Kamysz (minister pracy i polityki społecznej), Barbara Kaśnikowska (prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park), Jerzy Tutaj (członek zarządu województwa Dolnośląskiego), Robert Jagła, (prezes Funduszu Regionu Wałbrzyskiego), Grzegorz Wolszczak (konsultant Banku Światowego).
16.00 – 16.02 Wideo: wałbrzyska opinia publiczna
16.02 – 16.30 Dyskusja panelistów z publicznością
SESJA III: MIASTO DIALOGU, godz. 16.30 – 17.30
Trzy zespoły mieszkańców – społeczników, działaczy organizacji pozarządowych, ludzi nauki, kultury i sztuki, przedsiębiorców oraz urzędników – spotkają się dzień wcześniej, by w formie warsztatów znaleźć sposoby na trzy palące problemy i wyzwania, przed którymi stoi nasz Wałbrzych. Podczas konferencji zaprezentujemy wynik ich pracy i pomysły, które powstały podczas warsztatów.
Moderator: Lucyna Róg, współpracownik „Gazety Wyborczej” we Wrocławiu
16.30 – 16.50 Prezentacja – publicysta „Gazety” prezentuje wnioski wypracowane podczas warsztatów „Zielone miasto”, „Miasto turystów”
– publicysta „Gazety” prezentuje wnioski wypracowane podczas warsztatów „Zielone miasto”, „Miasto turystów”
16.50 – 17.30 Dyskusja panelowa z udziałem publiczności panelowa z udziałem publiczności. Wezmą udział: Anna Żabska (kierownik Biura Prezydenta Miasta i koordynatorka Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego), Teresa Ziegler (kierownik Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku), Mateusz Kaszubski (Stowarzyszenie Rowerowy Wałbrzych), dr Kamila Kamińska (Centrum Zrównoważonego Rozwoju Społeczności
Wrocławia „LOCUS”), Łukasz Medeksza (pełnomocnik Zarządu Województwa ds. społeczeństwa informacyjnego).
17.30 – 17.40 Podsumowanie i zakończenie konferencji
Udział w debacie wymaga rejestracji na stronie: www.pracowniamiastwalbrzychkonferencja.evenea.pl
Szczegóły na: www.wyborcza.pl/pracowniamiast
Źrodło: wyborcza.pl