Zwycięstwo Białorusi

Białoruś pokonała w Wałbrzychu reprezentację Polski 70:62 w pierwszym meczu kwalifikacyjnym do EuroBasketu 2019.

Mecz odbył się w sobotę 11. listopada w Hali Widowiskowo-Sportowej AQUA ZDRÓJ. Rywalki rozpoczęły spotkanie od prowadzenia 4:0, ale szybko pierwsze punkty dla naszej reprezentacji zanotowała Agnieszka Kaczmarczyk, a po chwili i trafieniu Agnieszki Żurowskiej-Cegielskiej kadra była już na prowadzeniu. Już w pierwszej kwarcie okazję do debiutu w narodowej drużynie dostała 17-letnia Anna Makurat. Po jej trójce i rzutach wolnych Polki miały już nawet siedem punktów przewagi! Straty starały się zmniejszać Katsiaryna Snytsina oraz Maryia Papova, ale to Biało-Czerwone po 10 minutach wygrywały 17:14.

Drugą część meczu od trafienia rozpoczęła Żurowska-Cegielska. Później świetny fragment gry w wykonaniu Kaczmarczyk pozwolił naszej drużynie na ponowne siedmiopunktowe prowadzenie. Białorusinki zaczęły się niebezpiecznie zbliżać, a po rzucie Viktoryi Hasper przegrywały już tylko dwoma punktami. Polki jednak kontrolowały wydarzenia na parkiecie i doskonale odpowiadały. Ostatecznie po pierwszej połowie prowadziły 32:29.

Trzecią kwartę nasze wschodnie sąsiadki rozpoczęły od serii 8:0 i po trafieniu Aliaksandry Tarasavej miały już pięć punktów przewagi. Na to odpowiedziała Agnieszka Kaczmarczyk, ale to Białorusinki zaczęły mieć inicjatywę. Dzięki rzutom Papovej i Hasper prowadziły już nawet 10 punktami. Polki odrabiały straty po akcjach Weroniki Gajdy, ale ostatecznie trafienie Anasatasiyi Verameyenki dało wynik 57:49 na koniec tej części meczu.

Biało-Czerwone w ostatniej kwarcie potrafiły zbliżyć się nawet na pięć punktów, ale swoje ciągle grała Verameyenka. Reprezentacja walczyła do samego końca, a po trafieniu Anny Makurat przegrywała tylko 58:61. Rywalki nie pozwalały naszej drużynie na więcej – po rzucie wolnym Tarsavej miały sześć punktów przewagi na 30 sekund przed końcem. Ostatecznie Białorusinki wygrały 70:62.

Gratulacje dla Białorusi. Trzecia kwarta zmieniła oblicze tego meczu – straciliśmy 28 punktów. Wiedzieliśmy, że aby mieć jakąkolwiek szansę, to trzeba kontrolować to spotkanie na 60 punktów w dwie strony. To się nie udało. Zakładaliśmy, że nie możemy odejść od Papovej na trójce. Ona trzy razy nas skarciła, to były nasze błędy. Było widać, że brakowało nam czasu, cztery dni to za krótki czas na zgranie. Musimy przeanalizować nasze błędy i od jutra zająć się meczem w Turcji – podsumował spotkanie trener reprezentacji Arkadiusz Rusin (cyt za: pzkosz.pl)

Kolejne spotkanie już w środę – rywalkami w Ankarze będą Turczynki (transmisja w TVP Sport).

Polska – Białoruś 62:70 (17:14, 15:15, 17:18, 13:13)

Polska: Kaczmarczyk 22, Żurowska-Cegielska 10. Misiek 8, Gajda 7, Makurat 7, Ziętara 5, Szajtauer 2, Skobel 1, Stankiewicz 0, Poboży 0

Białoruś: Verameyenka 16, Papova 14, Hasper 13, Snytsina 9, Tarasava 8, Likhtarovich 7, Rytsikava 3, Ziuzkova 0

Źródło: pzkosz.pl

Podziel się ze znajomymi

2013 Wszelkie prawa zastrzeżone przez AQUA-ZDRÓJ Sp. z o.o.- Wdrożenie www.960pixels.pl