STOP PLASTIK W CENTRUM AQUA ZDRÓJ

Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua Zdrój, podobnie jak inne jednostki miejskie, oficjalnie dołączyło do akcji „STOP Plastik” w maju 2019r. Po blisko 9 miesiącach ograniczania plastikowych opakowań informujemy o dotychczasowych efektach naszych działań.

Akcja „STOP Plastik” polega na całkowitym zakazie używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto Wałbrzych. W obliczu wprowadzenia zakazu, Centrum Aqua Zdrój stanęło przed dużym wyzwaniem organizacji zgrupowań sportowych, meczów, funkcjonowania restauracji oraz zorganizowania największej imprezy sportowej w mieście, wałbrzyskiego półmaratonu.

Kompleks Aqua Zdrój w pełni dostosował się do ekologicznej sztafety naszego miasta. Ograniczono do absolutnego minimum ilość plastikowych pojemników na śmieci, aktualnie na terenie Centrum znajdują się trzy gniazda zbiórki selektywnej, co w znacznym stopniu zmniejszyło również zużycie worków na śmieci. Hotel i restauracja korzystają wyłącznie z porcelany oraz szkła. W sumie w Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua Zdrój zmniejszono miesięczną produkcję odpadów plastikowych o 6 000 butelek PET, co rocznie daje 72 000 butelek i 36 000 naczyń jednorazowych rocznie. Łącznie Aqua Zdrój generuje o 108 000 sztuk odpadów plastikowych rocznie mniej, co w połączeniu z organizacją półmaratonu daje liczbę 153 200 sztuk plastikowych śmieci rocznie, czyli ponad 3 tony.

Od maja 2019 roku, na terenie kompleksu Aqua Zdrój zorganizowano blisko 40 sportowych zgrupowań. Wszystkie zespoły, które przyjechały do Wałbrzycha, musiały dostosować się do zakazu używania plastikowych opakowań- przede wszystkim jednorazowych butelek z wodą na trening. Dzięki temu podczas zgrupowań, meczów ligowych oraz innych imprez sportowych zaoszczędzono prawie pół tony plastiku! Zawodnicy, sztaby szkoleniowe oraz wszyscy pracownicy na terenie Aqua Zdroju, korzystają z wodnych dystrybutorów oraz zakupionych bidonów wielorazowego użytku.

20. jubileuszowy Toyota Półmaraton Wałbrzych, którego głównym organizatorem było Centrum Aqua Zdrój, również musiał zmierzyć się z akcją „STOP Plastik”. Zorganizowanie ulicznego biegu bez plastiku było nie lada wyzwaniem. Ponad 3000 startujących uczestników, po raz pierwszy w Polsce przebiegło trasę półmaratonu bez korzystania z plastikowych opakowań jednorazowych. Wszystkie punkty żywieniowe były zaopatrzone w papierowe kubki, dodatkowo biegacze otrzymali w pakietach startowych bidony wielorazowego użytku. Strefy gastronomiczne w pełni były wyposażone w papierowe i drewniane naczynia. Do dyspozycji wszystkich uczestników były również dystrybutory z wodą. Pierwszy w pełni ekologiczny półmaraton w Polsce odbył się w Wałbrzychu!

Podziel się ze znajomymi

2 komentarze

  1. Olka pisze:

    Idea piękna, jednak odbiegacie od prawdy – na Nocy Kabaretowej napoje sprzedawane były w plastikowych kubkach-woda, wino, soki itd. Ktoś potrafi to wytłumaczyć?

  2. zdzich pisze:

    Wspaniale, wspaniale. Jeszcze należy zainwestować w dodatkowe parkingi, bo przy organizowaniu imprez masowych zapomniano o okolicznych mieszkańcach, którym niszczone są pasy zieleni przez uczestników imprez.

Dodaj komentarz

Dozwolone tagi:<b>, <i>, <u>.

2013 Wszelkie prawa zastrzeżone przez AQUA-ZDRÓJ Sp. z o.o.- Wdrożenie www.960pixels.pl